Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

15 Przykazań początkującego inwestora nieruchomości

Każdy początkujący inwestor potrzebuje wsparcia. Oprócz samych chęci zostania inwestorem na rynku nieruchomości przyda się kilka innych rzeczy. W tym artykule pokazuję Ci, o co musisz zadbać zanim zaczniesz inwestować w nieruchomości. Lista „15 przykazań początkującego inwestora na rynku nieruchomości” pomoże ci ruszyć z miejsca. Jeżeli masz już jakiś punkt za sobą to bardzo dobrze, po prostu przeskocz go i staraj się zrealizować następny.

Zdecyduj czego chcesz od życia

Inwestowanie zacząłbym od podróży wgłąb siebie. Zrób analizę swojej osobowości i dowiedz się jaką jesteś osobą. Znajomość swoich mocnych i słabych stron bardzo pomaga. Polecam Ci zainteresowanie się modelem MBTI lub testami Instytutu Gallupa. Określ swoje marzenia i pragnienia. Musisz wiedzieć co ma dla Ciebie największą wartość. Wypisz sobie swoje cele na kartce i miej zawsze w pobliżu. W trudnych chwilach przyda Ci się wgląd na to do czego docelowo dążysz.

Uporządkuj swoje życie

To jest problem wielu początkujących inwestorów. Zrób porządek ze swoim życiem. Zabierz się za poukładanie swoich relacji z bliskimi. Opowiedz im o tym co chcesz robić i poszukaj ich wsparcia. Nie słuchaj ludzi mówiących Ci, że się nie nadajesz. Uporządkuj swoje finanse. Zacznij prowadzić budżet domowy. Jeżeli nie wiesz jak to robić polecam Ci blog Michała Szafrańskiego jakoszczedzacpieniadze.pl. Świetne źródło wiedzy na temat kontroli swoich finansów. Musisz wiedzieć ile wydajesz, by móc określić to ile możesz zainwestować.

Zaangażuj się

Bez odpowiedniego zaangażowania w sprawę nie ma co się bawić w inwestowanie w nieruchomości. Musisz mieć wielką wolę dokonania zmian w swoim życiu. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie : Czy naprawdę jesteś zafascynowany tym tematem na tyle, żeby przy pierwszych trudnościach nie poddawać się i dążyć do celu? Rynek jest pełen inwestorów i konkurencja jest ogromna. Cierpliwość i powolne dążenie do celu zapewni Ci powodzenie w tej dziedzinie.

Zdobądź wiedzę

Dla mnie jest to jeden z najprzyjemniejszych etapów. Jeżeli jesteś zafascynowany inwestowaniem w nieruchomości tak samo jak ja, czytanie tekstów i zdobywanie wiedzy będzie dla Ciebie przyjemnością. Staram się ciągle rozwijać i poszerzać swoją wiedzę poprzez czytanie książek czy śledzenie blogów branżowych. W moim przypadku bardzo dobrą decyzją było wybranie się na Warsztaty Inwestowanie w Nieruchomości prowadzone przez Wojtka Orzechowskiego. Wiedza i kontakty jakie tam zdobyłem są nie do przecenienia. Polecam Tobie również skorzystać z jednego ze szkoleniowców na naszym Polskim rynku.

Określ swoją strategię, która Cię doprowadzi do celu

Strategii inwestowania w nieruchomości jest wiele. Możesz skupić się na flipowaniu mieszkań. Możesz flipować domy i lokale komercyjne. Może zainteresujesz się wynajmem krótkoterminowym na portalach typu AirBnB czy wynajmem długoterminowym kawalerek i mieszkań dla studentów. Każda strategia może doprowadzić Cię do celu. Znajdź taką, która odpowiada Tobie i zacznij ją realizować. Tylko poprzez działanie będziesz w stanie coś osiągnąć.

Określ swoje cele inwestycyjne

Zawsze zaczynaj z wizją końca. Musisz wiedzieć do czego ma cię doprowadzić Twoja strategia. Ważne byś określał swoje cele zgodnie z zasadami SMART. W skrócie Twoje cele muszą być mierzalne i określone w czasie. Możliwość kontrolowania tego jak blisko do zrealizowania swojego celu jesteś jest kluczowa w dążeniu do niego. Ustal sobie harmonogram działania i wracaj często do niego by sprawdzić czy posuwasz się do przodu.

Określ swój obszar działania

Ma to silny związek z tym jaką strategię obierzesz i w jakim miejscu się dzisiaj znajdujesz. Zdecydowanie odradzam Ci inwestowanie z dala od miejsca zamieszkania. Skup się na najbliższej okolicy. Poszukaj inwestorów w pobliżu oraz zrób dogłębną analizę rynku. Inwestowanie w nieruchomości ciężko przeprowadzić na odległość. Znam takich inwestorów ale nie polecam Ci tego podejścia. Poza tym wszystkim chyba słyszałeś zasadę trzech „L”. Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja inwestorze. Nie kupuj czegoś w okolicy, w której sam nie chciałbyś zamieszkać.

Zbuduj kręgosłup swojego zespołu

Zgrany zespół to podstawa w branży nieruchomości. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteś i nigdy nie będziesz alfą i omegą. Zacznij zbierać wokół siebie zaufane osoby, które będą mogły wesprzeć Cię w procesie inwestowania. Kręgosłup takiego zespołu powinien stanowić agent nieruchomości (jeżeli Ty nim nie jesteś), notariusz oraz księgowy/specjalista od finansowania. Sam popełniłem ten błąd i nie zebrałem odpowiedniego zespołu zanim doprowadziłem do transakcji. Wiele mnie to nauczyło i chciałbym oszczędzić tego Tobie.

Zadbaj o finansowanie inwestycji

Metod finansowania inwestycji jest mnóstwo. Na początku zanim pójdziesz do banku i będziesz pożyczał pieniądze skup się na swoich bliskich i znajomych. Bardzo często znajdziesz przychylne Ci osoby, które będą gotowe zainwestować w Twoje przedsięwzięcie. Przygotuj się, przedstaw im konkretny biznesplan twojej inwestycji i nakreśl korzyści jakie będą z tego mieli. Rozejrzyj się za ofertami lokalnych banków. Bardzo często mniejsze instytucje będą miały korzystniejsze warunki finansowania. Poświęć trochę czasu i zapoznaj się z ofertą kilku banków i przeanalizuj ją pod względem twojej strategii.

Zacznij szukać okazji na rynku

Prawda stara jak świat mówi, że bez pracy nie ma kołaczy. Musisz wykonać określoną pracę by znaleźć odpowiednią nieruchomość dla siebie. Musisz poznać rynek na którym chcesz działać. Wyjdź z domu i zaplanuj spotkania z lokalnymi agentami by zapoznać się z ich ofertą mieszkań. Takie rozeznanie pozwoli Ci zobaczyć jak w danym momencie wygląda rynek nieruchomości w Twoim rejonie. Poznaj ceny jakie panują obecnie w Twoim mieście. Miej na uwadze fakt, że dzielnica, dzielnicy nie jest równa. Czasami dwie dzielnice położone obok siebie mogą różnić się znacznie pod względem wyceny.

Zaplanuj budżet na inwestycję

Jeżeli interesujesz się inwestowaniem w nieruchomości znasz pewnie powiedzenie, że to ile zarobisz na danej nieruchomości musisz wiedzieć już podczas jej zakupu. Odpowiednie zbadanie rynku oraz znajomość kosztów, które pojawiają się podczas inwestowania są niezbędne by osiągnąć przyzwoitą stopę zwrotu zainwestowanych pieniędzy. Jeżeli masz problemy z tym by poznać cały proces, spróbuj porozmawiać z notariuszem lub rozejrzyj się wśród znajomych czy przypadkiem ktoś ostatnio nie kupował sobie domu lub mieszkania. Po przeprowadzeniu jednej transakcji będziesz już wiedział na czym to wszystko polega i znacznie łatwiej Ci będzie wykonywać kolejne obliczenia.

Dokonaj odpowiednich obliczeń

Znając cenę po której możesz sprzedać swoją nieruchomość, możesz dokładnie zaplanować cały proces inwestycyjny. Ja kupując daną nieruchomość mam jedno główne założenie. Gdybym wystawił przed chwilą zakupioną nieruchomość na sprzedaż, uzyskałbym przynajmniej tyle co dzisiaj za nią zapłaciłem. Takie założenie będzie do zrealizowania tylko dla kogoś kto posiada bardzo dobrze przeanalizowany rynek oraz odpowiednią wiedzę z zakresu inwestowania w nieruchomości.

Sprawdź swoje obliczenia z innym inwestorem

Mentor dla początkującego inwestora jest jak woda dla dopiero co posadzonej rośliny. Bez mentora ciężko będzie Ci w pełni rozwinąć skrzydła i uniknąć pułapek czekających na Ciebie podczas procesu inwestowania w nieruchomości. Gwarantuję Ci, że w Twojej okolicy znajdzie się osoba chętna podzielić się z Tobą swoją wiedzą. Niekiedy będzie wymagało to zaproszenia kogoś na kawę czy obiad. Gwarantuję Ci, że warto. Wiedza osoby praktycznie inwestującej jest o niebo większa niż nawet najlepszego teoretyka. Jeżeli masz z czymś problem napisz do mnie na daniel@flipdesign.pl. Chętnie spróbuję pomóc na tyle na ile potrafię.

Negocjuj i złóż ofertę

Ucz się negocjować. Zacznij od codziennych sytuacji. Postaraj się wynegocjować sobie jakiś upust przy następnych zakupach w sklepie odzieżowym lub hipermarkecie. Polecam Ci lekturę książki pt. „Negocjuj” napisanej przez Wojciecha Woźniczkę zawodowego negocjatora i praktyka w tej dziedzinie. Z niej dowiesz się miedzy innymi jak składać ofertę i jaką powinna mieć wartość. Sztuka negocjacji nie jest prosta. Nauczysz się tego tylko praktykując!

Doprowadź do podpisania umowy

Jeżeli posiadasz wystarczające umiejętności i jesteś zdeterminowany. Ten punkt nie powinien sprawić Ci żadnych trudności. Codziennie zawierane są dziesiątki transakcji na rynku nieruchomości. Pamiętaj tylko, że musisz mieć wizję końca i wiedzieć co chcesz z daną nieruchomością zrobić już w dniu jej zakupu. Czasami warto poczekać i poszukać kolejnej okazji.

Podsumowanie

Wow! Udało Ci się dotrzeć do samego końca tego wpisu. Bardzo Ci dziękuję, za poświęcony czas i mam nadzieję, że udało Ci się znaleźć coś wartościowego w tym wpisie. Przyznaję, że moja pierwsza inwestycja też nie była inwestycją idealną. Chciałbym mieć ten zbiór zasad przed nosem kiedy kupowałem pierwsze mieszkanie. Ucz się, słuchaj i chłoń wiedzę. Modyfikuj utarte schematy tak by działały w Twoim przypadku. Dodawaj swój własny pierwiastek w cały proces inwestycyjny i ciesz się życiem. Jeżeli spodobał Ci się ten wpis i chcesz się dowiadywać o nowościach na stronie i o tym jak mi idzie inwestowanie w nieruchomości zapisz się proszę na newsletter. Formularz zapisu znajdziesz po prawej stronie bloga. Inwestowanie w nieruchomości jest niezwykle wciągającym zajęciem. Życzę Ci sukcesów!

 

Udostępnij to:
 • Piotr
  23 listopada, 2017

  Cześć. Fajny artykuł 🙂 Jaki był koszt wspomnianych warsztatów?

  • Daniel
   23 listopada, 2017

   Cześć Piotr

   Koszty warsztatów Wojciech ustala indywidualnie. Jeżeli chcesz napisz do niego na adres wojciech@wiwn.pl i zapytaj o szkolenie. Wspomnij, że dostałeś kontakt od Daniela z flipdesign.pl może dostaniesz jakiś fajny rabat. Powodzenia!

Spodobał Ci się wpis? Napisz co o tym sądzisz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *