Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Super umysł inwestora – kogo potrzebujesz by skutecznie inwestować w nieruchomości

Wielu początkującym inwestorom na rynku nieruchomości wydaje się, że ich działania będą polegały głównie na pracy z nieruchomościami. Otóż, nie do końca. Inwestowanie w nieruchomości jest sportem drużynowym. Rozwijanie swojej siatki kontaktów ma niebagatelne znaczenie w osiąganiu sukcesów na rynku. W tym artykule wskazuję z kim powinieneś się zaprzyjaźnić chcąc skutecznie inwestować.

Dostarczyciel okazji na rynku nieruchomości

Dostarczycielem okazji może być każdy kto pierwszy dowie sie, że w Twojej okolicy ktoś chce sprzedać nieruchomość w atrakcyjnej cenie. Dobre relacje z kimś takim są niezwykle ważne. Najlepsze okazje nie wyciekają do internetowych portali. Bardzo często musisz szybko reagować na pojawiające się informacje. Dobry radar na rynku w postaci osoby rozeznanej z tym co się aktualnie dzieje może zapewnić Ci możliwości ciągłego reinwestowania swoich funduszy. Pamiętaj, żeby takie osoby odpowiednio wynagradzać. Dostęp do informacji o nieruchomości na sprzedaż przed innymi jest bardzo cenny i należy się za to wynagrodzenie.

Specjalista od finansowania inwestycji

Odradzam tutaj współpracę z pracownikiem jakiegokolwiek banku. Z doświadczenia wiem, że będą skupieni raczej na sprzedaniu swojej oferty. Niestety bardzo często będzie to oferta nie dopasowana to twojej strategii inwestycyjnej. Postaraj się znaleźć doradcę finansowego, który ma w swoim portfolio oferty różnych banków. Umów się na spotkanie i opowiedz o swojej strategii. Korzystne finansowanie flipowanego domu może różnić się od finansowania domu przeznaczonego na wynajem. Czasami różnice dziesiątek procentu mogą oznaczać tysiące złotych w Twojej kieszeni. W przeanalizowaniu umowy z pożyczkodawcą dobry doradca finansowy jest niezbędny.

Dobry księgowy

Jak wiesz w myśl Polskiego prawa wszelkie działania przynoszące korzyści majątkowe i wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły podlegają ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Obrót nieruchomościami zalicza się do takich działań. Założenie działalności gospodarczej jest konieczne jeżeli chcesz to robić. Dobry księgowy podpowie Ci jaką formę powinna przyjąć Twoja działalność gospodarcza. Jest to bardzo ważne i każda sytuacja musi być tutaj rozpatrywana indywidualnie. Popytaj wśród znajomych inwestorów. To oni często podadzą Ci dobrego księgowego na tacy.

Prawnik/Notariusz

Inwestowanie w nieruchomości jest dziedziną, która obarczona jest wieloma kruczkami prawnymi. Dla mnie osobiście do dzisiaj jest to największy problem. Znajomość przepisów i zasad prawnych znacznie ułatwia przeprowadzenie inwestycji. Inaczej traktuje sie mieszkanie spółdzielcze własnościowe, a inaczej mieszkanie z pełną własnością. Poza różnicami w regulacji gruntów, znacząco różni się proces przeprowadzania remontu. Jeżeli zainwestowałeś w mieszkanie należące do spółdzielni musisz wiedzieć, że na wiele prac remontowych musisz uzyskać zgodę spółdzielni. Przykładowo wymiana hydrauliki w łazience czy wymiana kaloryferów należą do tematów, które lepiej wcześniej uzgodnić ze spółdzielnią.

Zarządca nieruchomości

Jeżeli Twoja strategia opiera się na kupowaniu nieruchomości pod wynajem, po pewnym czasie bez dobrego zarządcy nieruchomości się nie obejdziesz. Jeżeli chcesz skupić się na inwestowaniu, a nie na zajmowaniu sie bieżącymi sprawami w Twoich nieruchomościach. Musisz nawiązać współpracę z osobą, która będzie dbać o to byś zawsze miał najemców. Dodatkowo będzie dbać o zadowolenie Twoich najemców. Jeżeli coś popsuje się w Twojej nieruchomości to zarządca zadba o natychmiastową naprawę lub zatroszczy się o zamówienie usługi np. hydraulika czy elektryka. Zarządca nieruchomości może pomóc Ci też podczas procesu remontowania Twojej nieruchomości. Jeżeli zna się na zagadnieniach budowlanych może być niezwykle pomocny przy szacowaniu kosztów remontu. Podczas samej sprzedaży, jeżeli posiada odpowiednie umiejętności negocjacyjne możesz oddelegować na niego część pracy.

Projektant/Architekt

Współpraca z odpowiednim projektantem da Ci niesamowite możliwości podnoszenia wartości twojej nieruchomości. Dobrze żeby taki specjalista potrafił słuchać i projektować zgodnie z założeniami Twojej strategii. Inaczej będziesz urządzał mieszkanie pod wynajem niż mieszkanie pod późniejszą sprzedaż. Dobry architekt potrafi współpracować z ekipami budowlanymi i na bieżąco modyfikować założenia zgodnie ze sztuką budowlaną. Bardzo wskazana jest tutaj chociaż podstawowa wiedza z zakresu instalacji elektrycznych czy gazowych.

Fachowiec budowlany

Nazywany często złotą rączką. Jeżeli Twoja strategia polega na flipowaniu możesz połączyć tę rolę z zarządcą nieruchomości. Odpowiednia osoba tak naprawdę będzie potrafiła poprowadzić dla Ciebie cały proces od momentu zakupu do momentu sprzedaży. Osoba na tym stanowisku w Twoim zespole powinna być nastawiona na rozwiązywanie nadarzających się problemów i mieć rozległą wiedzę budowlaną. Najlepiej popartą latami doświadczeń lub chociaż wykształceniem w tym kierunku. Wśród znajomych inwestorów spotykam się z opinią, że może to być szef ekipy budowlanej, z którą współpracujesz.

Podsumowanie

Dobry zespół to podstawa w tym biznesie. Zdobywanie odpowiednich kontaktów może zająć Ci trochę czasu. Powyższa lista nie wyczerpuje tematu ale zgłębia go na tyle, że mając takich ludzi wokół siebie powinieneś sobie poradzić z większością problemów, które na Ciebie czekają. Dbaj o dobre relacje z nimi. Zaprzyjaźnij się i szanuj ich. Odwdzięczą Ci oddaniem i fachowym wypełnianiem swoich obowiązków. Pamiętaj, że inwestowanie w nieruchomości to sport drużynowy i „przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę” 🙂. Skutecznego inwestowania!

 

Udostępnij to:

Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy.

Spodobał Ci się wpis? Napisz co o tym sądzisz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *