FlipDesign http://flipdesign.pl Kreatywnie o inwestowaniu w nieruchomości i budowaniu dostatniego życia Thu, 24 Oct 2019 12:47:50 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.6.13 https://i1.wp.com/flipdesign.pl/wp-content/uploads/cropped-podgląd-facebook.png?fit=32%2C32 FlipDesign http://flipdesign.pl 32 32 133572787 Jak odnieść sukces na rynku nieruchomości? http://flipdesign.pl/jak-odniesc-sukces-na-rynku-nieruchomosci/ http://flipdesign.pl/jak-odniesc-sukces-na-rynku-nieruchomosci/#comments Wed, 23 Oct 2019 23:39:26 +0000 http://flipdesign.pl/?p=832 Jak odnieść sukces na rynku nieruchomości? Dzisiaj trochę o odnoszeniu sukcesu w życiu. Zgłębiłem ten temat ostatnio i wnioski przedstawię w tym wpisie. Postaram się dać Ci kilka rad co zrobić, by zarówno w życiu jak i w nieruchomościach zwiększyć swoje szanse na sukces.

Artykuł Jak odnieść sukces na rynku nieruchomości? pochodzi z serwisu FlipDesign.

]]>
Jak odnieść sukces na rynku nieruchomości? Dzisiaj trochę o odnoszeniu sukcesu w życiu. Zgłębiłem ten temat ostatnio i wnioski przedstawię w tym wpisie. Postaram się dać Ci kilka rad co zrobić, by zarówno w życiu jak i w nieruchomościach zwiększyć swoje szanse na sukces.

Dlaczego niektórzy osiągają sukces na rynku ineruchomości, a inni nie?

Pewnie znasz historię Thomasa Edisona. Któż to wie jak wyglądałoby nasze życie dzisiaj, jeżeli ten słynny wynalazca nie odniósłby sukcesu odkrywając sposób jak rozświetlić żarówkę. Podczas swojej podróży Amerykański naukowiec próbował tysiące różnych wersji, każda po kolei kończyła się fiaskiem i nie dawała tak upragnionego i wyczekiwanego rezultatu w postaci światła. Chyba najsławniejszy cytat związany z tą historią to wypowiedź Edisona, który tak komentuje swoje odkrycie: “I have not failed. I’ve simply discovered ten thousand ways that don’t work.” co w dowolnym tłumaczeniu oznacza “Nie odniosłem porażki. Ja po prostu odkryłem dziesiątki tysięcy sposobów, które nie zadziałały” Co warto wyciągnąć z tej historii? To, że sukces nie jest jakimś magicznym momentem, który zdarza się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Sukces to pełna przeszkód droga, którą pokonujemy każdego dnia dążąc do swojego celu. Zacznij myśleć o sukcesie jak o codziennie stawianych krokach, a ułatwisz sobie inwestowanie na rynku nieruchomości.

Jak nie dać się przeszkodom stawianym na Twojej drodze?

Historia Thomasa Edisona daje nam przykład tego, by być niezłomnym i dążyć do swojego celu, nie zważając na przeszkody dookoła nas. No dobra ale powiesz pewnie: “Daniel łatwo Ci mówić, ale to tylko słowa jak przenieść to na grunt życia codziennego?” Ważne jest to, co myślisz o sobie i o tym, do czego w życiu dążysz. Gwarantuję Ci, że jeżeli masz w sobie głębokie pragnienie i jesteś skupiony na swoim marzeniu, to nic Cię nie powstrzyma. Zacznij postrzegać swój sukces jako drogę i codziennie stawiaj jeden krok do przodu.

Dlaczego tak wielu ludzi przestaje chodzić obraną ścieżką i rezygnuje?

Każdy z nas liczy na natychmiastową gratyfikację. Świat dookoła nas, aż krzyczy że możesz odnieść sukces tu i teraz. Cały przemysł filmowy oparty jest o tę obietnicę. Pamiętasz przecież pewnie historię boksera o imieniu “Rocky”. Film na którym się wychowałem nie pokazuje nic innego jak szybką gratyfikację. Bo jak wytłumaczysz fakt, że w przeciągu dwóch godzin seansu nasz tytułowy bohater z samego dna wspina się na szczyty bokserskiej kariery. Jego trening trwał 15 min! To nie jest gloryfikacja ciężkiej i mozolnej pracy, jaką trzeba włożyć by odnieść sukces. Albo tak popularna metoda kupowania w internecie tzw. “oneclick”. Wystarczy, że wciśniesz guzik i już paczka zmierza pod Twój adres. Mylnie utarło się w społeczeństwie, że szczęście to efekt jakiegoś magicznego wydarzenia w naszym życiu. Wydarzenia, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieni Twoje przeznaczenie i sytuację w której się znajdujesz. Otóż, muszę Ci coś powiedzieć. Sukces na rynku nieruchomości to efekt ciężkiej pracy i codziennie powtarzanych czynności, które mają za zadanie zbliżyć Cię do Twojego celu.

Codziennie przyciągaj swoje marzenia

W tych codziennych czynnościach jest pies pogrzebany. Tak łatwo jest umówić się na spotkanie z pośrednikiem, by obejrzeć mieszkanie w okolicy w której inwestujesz. Problem tkwi w tym, że równie łatwo tego nie zrobić i zająć się kolejnym odcinkiem “M jak Miłość”. Obejrzenie jednego mieszkania nie zrobi z Ciebie inwestora. Również zbagatelizowanie tej sprawy i zajęcie się oglądaniem kolejnego odcinka ulubionego serialu nie przekreśli Twoich szans na poznanie rynku nieruchomości. To te małe rzeczy, powtarzane regularnie zrobią różnicę w długim terminie i mogą Cię przybliżyć lub oddalić od Twojego celu. Codziennie musisz podejmować decyzje, tylko na pozór nie związane z Twoją karierą inwestora na rynku nieruchomości. Zwracaj jednak uwagę na szczegóły, bo to one definiują prędkość w jakiej osiągniesz swoje cele. Od teraz więc obiecaj mi, że przy podejmowaniu każdej decyzji zadasz sobie pytanie “Czy to co teraz zrobię przybliży mnie, czy oddali od wyznaczonego celu?”

Twój sukces uzależniony jest od tego jak wiele upokorzeń możesz znieść

Pamiętam jak podczas mojej pierwszej inwestycji głosy najbliższych mi osób podszeptywały: “Co ty wyrabiasz! Stracisz swoje oszczędności!”, “Nie rób tego może lepiej kup sobie mieszkanie, gdzie sam zamieszkasz z najbliższymi” Musisz wiedzieć, że na swojej drodze spotkasz wiele osób, które będą Ci rzucały kłody pod nogi. Jeżeli poddasz się i zaczniesz słuchać głosów innych, zniszczysz swoje postępy i utkniesz w miejscu. Stracisz ten rozpęd, który miałeś na początku, pełen energii i nadziei na powodzenie. Z mojego doświadczenia i obserwacji widzę, że osoby które osiągnęły sukces w swojej dziedzinie musiały mierzyć się z olbrzymią ilością krytyki i zwątpienia ze strony otaczających ich osób. Spowodowane jest to tym, że większość z nas nie lubi podejmować ryzyka i woli zagrywać bezpieczną kartę w grze zwanej życiem. Jeżeli poddasz się krytyce i otaczającemu Cię zwątpieniu prawdopodobnie nigdy nie osiągniesz sukcesu o jakim marzysz.

Czas to siła, która zamienia Twoje codzienne czynności w sukces

Jak ważna podczas inwestowania na rynku nieruchomości jest perspektywa? Zaznaczałem to już w innych artykułach na tym blogu min. tutaj, Bez odpowiednio nakreślonej strategii działania ciężko Ci będzie odnieść sukces na rynku nieruchomości. Musisz zmienić filtr przez który postrzegasz otaczającą Cię rzeczywistość. Zacznij patrzeć na swoje działania okularami czasu. Zacznij traktować czas jak coś, co pomaga Ci w Twoim dążeniu do sukcesu. To co może wydawać się trudne na pierwszy rzut oka zajmie Ci dużo czasu, a to co wydaje się niemożliwe do wykonania będzie trwało po prostu trochę dłużej. Ten moment kiedy to licznik Twojego dochodu pasywnego zaczyna pokazywać cyfrę inną niż 0 jest jak najbardziej w Twoim zasięgu. Wolność finansowa jest efektem ubocznym mozolnego i konsekwentnego podejmowania codziennych decyzji. Decyzji, które mają Cię przybliżyć do upragnionego celu i sukcesu na rynku nieruchomości.

Podsumowanie

Jeżeli tutaj jesteś to Ci gratuluję i serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że ten artykuł zmobilizuje Cię do codziennej pracy nad sobą i swoimi marzeniami. Sukces na rynku nieruchomości jest w zasięgu Twojej ręki. Inwestowanie jest dla ludzi cierpliwych. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę i nie przeprowadziłeś jeszcze żadnej transakcji na rynku. Odsyłam Cię do wcześniejszych wpisów na tym blogu. Jest tam mnóstwo wiedzy, która jest dostępna za darmo. Są artykuły czysto teoretyczne, ale też case study z mojej inwestycji w Katowicach. Bądź cierpliwy w dążeniu do swoich celów i marzeń.

Jeżeli uważasz, że to co miałem do przekazania w tym artykule jest wartościowe i może komuś Ci bliskiemu pomóc. Podziel się proszę linkiem do tego artykułu. Dzięki temu będzie mi łatwiej docierać do większej ilości osób i ulepszać ich życie. Mam ogromne marzenie by ten blog stał się miejscem, gdzie każdy znajdzie coś, co pomoże mu stać się lepszym człowiekiem i bardziej efektywnym inwestorem na rynku nieruchomości. Jeżeli jeszcze nie udało Ci się zapisać na mój newsletter, gorąco Cię do tego zachęcam. Przesyłam tam tylko informacje o nowych wpisach i wydarzeniach związanych z blogiem FlipDesign. Życie to niezwykła podróż, a inwestowanie w nieruchomości to fantastyczna przygoda. Pozdrawiam Cię gorąco i trzymam kciuki za Twój sukces.

Artykuł Jak odnieść sukces na rynku nieruchomości? pochodzi z serwisu FlipDesign.

]]>
http://flipdesign.pl/jak-odniesc-sukces-na-rynku-nieruchomosci/feed/ 7 832
Jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach http://flipdesign.pl/jak-zarabiac-wiecej-na-swoich-nieruchomosciach/ http://flipdesign.pl/jak-zarabiac-wiecej-na-swoich-nieruchomosciach/#respond Fri, 15 Mar 2019 13:21:40 +0000 http://flipdesign.pl/?p=799 Na wstępie chciałem postawić tezę, że możesz dobrze sprzedać swoją nieruchomość bez udziału pośrednika. Pewnie niektórzy zaraz mnie zlinczują w komentarzach. Jak to!? Co ty mówisz Daniel! Jednak zanim zaczniesz wylewać swoje żale, zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu. Pokażę Ci jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach.

Artykuł Jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach pochodzi z serwisu FlipDesign.

]]>
Na wstępie chciałem postawić tezę, że możesz dobrze sprzedać swoją nieruchomość bez udziału pośrednika. Pewnie niektórzy zaraz mnie zlinczują w komentarzach. Jak to!? Co ty mówisz Daniel! Jednak zanim zaczniesz wylewać swoje żale, zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu. Pokażę Ci jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach. Zacznijmy więc podróż w świat sprzedaży i kreowania dobrego wizerunku.

Jest kilka umiejętności w życiu, które każdy z nas inwestorów powinien sobie przyswoić. Zaczynając od odpowiedniego budowania więzi, na negocjacjach i sprzedaży kończąc. Dzisiaj chciałem Ci pokazać kilka przydatnych rzeczy, które pomogą Ci skuteczniej prezentować swoją ofertę potencjalnemu nabywcy. Dzięki temu będziesz skuteczniej finalizować swoje inwestycje. Nie ma tutaj znaczenia czy Twoją strategią jest flipowanie, czy inwestycja w najem długoterminowy. Jeżeli zaaplikujesz sobie jedną z tych rzeczy będziesz o krok bliżej do swojej upragnionej wolności finansowej.

Poznaj swoją grupę docelową

Zaprzyjaźnij się z myślą o tym, że inwestując w nieruchomości nie służysz sobie, służysz innym. Twoją misją powinno być dostarczanie jak najdogodniejszego miejsca do życia przyszłemu użytkownikowi. Jak chcesz to zrobić, nie wkładając odpowiednio dużego wysiłku w poznanie potrzeb i pragnień Twojego klienta? Poświęć trochę czasu i “wejdź w buty” osoby do której kierujesz swoją ofertę. Nie ma tutaj znaczenia Twoja strategia. Wiesz dlaczego? Bo na nic zdadzą Ci się wszystkie zabiegi, jeżeli koniec końców nieruchomość którą przygotowujesz nie trafi w potrzeby Twojego nabywcy. Nie mając dobrze określonej grupy docelowej. Będziesz przeprowadzał cały proces inwestycyjny tak, jakby ktoś nałożył Ci zabrudzone okulary przeciwsłoneczne na nos i kazał cieszyć się pięknymi widokami na plaży w Kołobrzegu. Jeżeli dobrze odrobisz swoje zadanie domowe i odpowiednio zbadasz swoją grupę docelową. Ułatwisz sobie wiele decyzji, które będziesz podejmować każdego dnia inwestując na rynku nieruchomości.

Żeby nie być gołosłownym podam Ci swoją sytuację. Remontując mieszkanie w Katowicach (którym możesz przeczytać więcej tutaj . Od samego początku wiedziałem kto jest moją grupą docelową. Mieszkanie znajdowało się na 11 piętrze budynku w dzielnicy Tysiąclecie. Piękny widok z okna na Katowicki Spodek i panoramę miasta. Doskonała komunikacja do centrum i wyjazd na autostrady. Celowałem w młodych dobrze zarabiających ludzi. Nie celowałem w rodziny z dziećmi. Wiedziałem, że jest to bardzo prestiżowe miejsce do mieszkania w Katowicach. Nie twierdzę, że rodziny z dziećmi nie wybierają tej okolicy. Wręcz przeciwnie! Jest do również doskonała lokalizacja dla rodzin z dziećmi. Bliskość ośrodków edukacji i infrastruktura sprawiają, że również rodziny dobrze się tam czują. Jednak w tym konkretnym przypadku chciałem przygotować produkt dla doskonale radzących sobie w życiu singli.

Wiele decyzji podczas remontu było podyktowanych takim właśnie podejściem, min. prysznic zamiast wanny. Dzięki temu, że miałem jasno określoną grupę docelową mogłem skupić się na jak najlepszym zaspokojeniu ich potrzeb i podporządkowałem swojej grupie docelowej projekt i wyposażenie lokalu. Jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach? Dobrze poznać swoją grupę docelową.

Sprzedawaj nie miejsce, a uczucie z tym miejscem związane

Zdumiewające jest to, jak wielu z nas inwestorów skupia się na cyferkach. Pomijamy fakt, że po drugiej stronie jest żywa osoba. Mająca swoje marzenia i pragnienia. Ileż to razy widziałem ogłoszenia nieruchomości ze zdjęciami wiszącymi na ścianiem które jednoznacznie pokazywały kto mieszka w danym miejscu. Jeżeli przygotowujesz mieszkanie od zera nie będziesz mieć tego problemu. Jeżeli jednak sprzedajesz mieszkanie, obecnie zamieszkałe przez lokatorów postaraj się jak najbardziej “zneutralizować” pobyt dotychczasowych właścicieli do minimum. Robiąc zdjęcia pozbądź się rzeczy, które jednoznacznie mogą kojarzyć się z innymi osobnikami zamieszkującymi dane miejsce. Jeżeli chcesz wynająć pokój zadbaj o to by był on schludny i nie posiadał śladów zamieszkiwania przez kogoś innego.

Ciągle ponad 50% ogłoszeń w internecie traci znacząco na tym, że posiada nieodpowiednio przygotowane ogłoszenie sprzedaży. Takie przedstawienie oferty , które nie sprzedaje uczucia związanego z mieszkaniem w danym miejscu, a samo miejsce. Nie ma nic wspólnego z oferowaniem realnej wartości przeglądającym ogłoszenia. Tak wiele ogłoszeń przywiązuje uwagę tylko i wyłącznie do wyposażenia mieszkania. Czy nie równie ważna, albo i ważniejsza jest cała okolica mikro i makro danej nieruchomości? Wystawiając swoje ogłoszenie na portalu internetowym postaraj się jak najbardziej poruszyć mentalnie osobę poświęcającą czas na to, by przeczytać Twoje ogłoszenie. Zacznij od dobrych zdjęć i rzetelnego opisu mieszkania. Zakończ opisem okolicy i korzyści płynących z mieszkania w danym miejscu. Staraj się środkami przekazu dostępnymi na portalach ogłoszeniowych pokazać uczucie związane z mieszkaniem/nabyciem Twojej nieruchomości. Jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach? Nie handlować budynkami, a odpowiednio przygotowanymi produktami, które trafiają w potrzeby grupy docelowej.

To co chcesz zaoferować ma drugorzędne znaczenie, ważniejsze są realne potrzeby Twojej grupy docelowej.

Zastanawia mnie czy kiedykolwiek dane Ci było zobaczyć statystyki dotyczące tego jak ludzie wyszukują swoich nieruchomości w internecie? Jakie są najczęściej kupowane lokale w naszym kraju? Jeżeli masz wynieść tylko jedną rzecz na przyszłość z tego tekstu. Chciałbym, by był to właśnie ten punkt. Nigdy nie inwestuj patrząc przez swój pryzmat obejmujący głównie Twoje zakładane zyski i upodobania. Odrób swoje zadanie i dowiedz się czego oczekują Twoj klienci. Informacje, które mogą Ci pomóc znajdziesz na stronie GUSu. Szczególnie polecam Ci dział “Infrastruktura Komunalna. Nieruchomości”. Zachęcam Cię do odwiedzenia tej strony i “przeklikania się” przez odpowiednie dokumenty. Zdziwisz się jak wiele można wyciągnąć ciekawych informacji z tego miejsca. Jeżeli chcesz przygotuję osobny wpis na ten temat. Zostaw komentarz pod tym wpisem z pytaniem związanym z tą tematyką, a ja postaram się jak najlepiej opracować ten temat i podać konkretne przykłady jak ja wykorzystuję takie dane.

Innymi źródłami, które mogą Cię zainteresować są blogi większych portali z ogłoszeniami na rynku nieruchomości. Dla przykładu portal Otodom ma swój dział “Artykuły” znajdziesz tam bardzo dużo przydatnych informacji na temat Polskiego rynku mieszkaniowego. Pozyskane informacje pozwolą Ci bardziej dokładnie przygotowywać swoją ofertę. Będziesz w stanie zbudować portfel nieruchomości lepiej pasujący do obecnych trendów. Dzięki takiemu działaniu łatwiej będzie Ci spełnić oczekiwania klientów na Twoim lokalnym rynku. Przełoży się to na większe zyski z Twoich inwestycji. Jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach? Celować w realne potrzeby swojej grupy docelowej.

Prowadź swój dziennik spotkań

Każdemu zdarzy się czasami, że coś ucieknie z głowy. Radzę Ci prowadzić dziennik spotkań z chętnymi na Twoje nieruchomości. Po każdym spotkaniu/prezentacji zapisz sobie swoje odczucia. Kto był osobą z którą się właśnie widziałeś? Określ profil społeczny. Nic szczególnego, tylko ogólne informacje i uwagi jakie przekazała Ci dana osoba. Podczas rozmowy i prezentacji swojej oferty wyciągaj jak najwięcej informacji zwrotnej. Opisz jak przebiegała rozmowa i jaki był jej skutek. Naucz się słuchać i reagować na potrzeby nabywcy Twojej nieruchomości. Nie koncentruj się tylko i wyłącznie na pozytywnie “domkniętych” spotkaniach. Twoja uwaga powinna powędrować do spotkań nie zakończonych pozytywnie. To właśnie w nieudanych spotkaniach leży wiele informacji. Możesz je później wykorzystać, by stworzyć lepszą ofertę.

Nie ważne tutaj jaką formę przyjmiesz. Wybierz rozwiązanie wygodne Tobie i odpowiadające Twoim preferencjom. Jedni lubią prowadzić swoje notatki cyfrowo, a inni nie wyobrażają sobie życia bez papieru i długopisa. Nie chcę Ci tutaj nic narzucać. Nie musisz tego robić od razu na spotkaniu. Poświęć chwilę czasu przed snem i spisz sobie przebieg swoich spotkań. Nie ważne jak będziesz to robić. Ważne by ten dziennik prowadzić i sumiennie spisywać swoje przemyślenia. Dzięki temu będziesz w posiadaniu kolejnego narzędzia, które pozwoli Ci lepiej dopasować swoją ofertę dla przyszłego nabywcy.
Jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach? Prowadzić notatkina temat swoich spotkań z klientami.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało Ci się wynieść coś pożytecznego z tego artykułu.
Jednym z najlepszych sposobów, aby przekonać innych do swojej nieruchomości, jest użycie uszu i słuchanie tego, co do nas mówią. Jakie ty masz sposoby na uzyskiwanie większych zwrotów ze swoich inwestycji. Podziel się tym w komentarzu. Chętnie poznam nowe sposoby pozwalające maksymalizować zyski.

Jeżeli uważasz, że to co napisałem powyżej jest wartościowe i ktoś z Twoich znajomych może na tym skorzystać. Podziel się tym proszę z innymi poprzez swoje media społecznościowe. Dzięki temu będzie mi łatwiej docierać do większej ilości odbiorców. To tyle na dzisiaj.

Cześć!

Artykuł Jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach pochodzi z serwisu FlipDesign.

]]>
http://flipdesign.pl/jak-zarabiac-wiecej-na-swoich-nieruchomosciach/feed/ 0 799
Nawyki skutecznego inwestora na rynku nieruchomości http://flipdesign.pl/nawyki-skutecznego-inwestora-na-rynku-nieruchomosci/ http://flipdesign.pl/nawyki-skutecznego-inwestora-na-rynku-nieruchomosci/#respond Tue, 05 Jun 2018 17:00:41 +0000 http://flipdesign.pl/?p=768 Dzisiejszy artykuł dedykuję wszystkim tym, którzy cały czas starają się być bardziej produktywnymi i skutecznymi inwestorami. W inwestowaniu jak w życiu, trzeba starać się działać skutecznie i efektywnie. Jest kilka zachowań, które zauważyłem u najbardziej skutecznych inwestorów na rynku nieruchomości.

Artykuł Nawyki skutecznego inwestora na rynku nieruchomości pochodzi z serwisu FlipDesign.

]]>
Dzisiejszy artykuł dedykuję wszystkim tym, którzy cały czas starają się być bardziej produktywnymi i skutecznymi inwestorami. W inwestowaniu jak w życiu, trzeba starać się działać skutecznie i efektywnie. Jest kilka zachowań, które zauważyłem u najbardziej skutecznych inwestorów na rynku nieruchomości. W poniższym tekście staram się przybliżyć nawyki skutecznego inwestora na rynku nieruchomości, które mogą zwiększyć Twoje szanse powodzenia. Gwarantuję Ci, że jeżeli poświęcisz się na tyle, by przyswoić sobie jedno lub kilka z tych nawyków Sprawisz, że Twoja kariera inwestora na rynku nieruchomości nabierze rozpędu. Sam jestem początkującym inwestorem i codziennie pracuję nad swoją efektywnością i skutecznością działań na rynku nieruchomości. Złap filiżankę dobrej kawy i rozsiądź się wygodnie. Zapraszam Cię do świata inwestorów, którzy swoje sukcesy budują na pozytywnych nawykach.

Po co ci dobre nawyki?

Powinieneś brać pod uwagę wszystko co może zwiększyć Twoją skuteczność na rynku nieruchomości. Inwestowanie to specyficzna dziedzina. Tutaj nie do końca chodzi o rzeczy trwałe, a raczej o kontakty i podejście inwestora do rzeczywistości. Bardzo pomaga pozytywne nastawienie do życia i innych ludzi. Łatwiej przez to zdobywać kontakty. Zacznij od dzisiaj uśmiechać się do innych ludzi, a zobaczysz jak wszystko za co się zabierasz przychodzi łatwiej. Pozytywne nastawienia przyciąga dobrych ludzi. Wiem jak jest to ważne, bo sam inwestuję na odległość wynoszącą ponad 1000km i bez dobrego nastawienia i empatii do innych osób nie miałbym szans konkurowania z inwestorami znajdującymi się na miejscu.

Ile czasu potrzeba by wyrobić w sobie nawyk?

Otóż, czytając różne publikacje, większość z nich twierdzi, że wystarczy około 21 dni by coś Ci weszło w krew i stało się dla Ciebie naturalne. Osobiście twierdzę, że jest to sprawa mocno indywidualna. Ważniejsze od samego czasu jest tutaj motywacja jaka będzie Tobą kierować podczas uczenia się nowych rzeczy. Ważne by była to motywacja pochodząca z Twojego wnętrza i mająca Ci pomóc osiągnąć Twoje cele i marzenia.

Nawyki skutecznego inwestora:

  • ciągła nauka i doskonalenie się
  • poszukiwanie nowych rozwiązań
  • ciągła analiza rynku na którym działasz
  • mówienie o tym co się robi
  • ciągłe powiększanie swojej siatki kontaktów
  • myślenie rozwiązaniami a nie problemami

Ciągła nauka i doskonalenie się

Bardzo ważna rzecz, którą widzę u każdego inwestora osiągającego wysokie stopy zwrotu ze swoich inwestycji. Chęć ciągłego poszerzania swojej wiedzy związanej z inwestowaniem na rynku nieruchomościami. Najczęściej dzieje się to przez rozwiązywanie różnych przypadków inwestycyjnych oraz przyswajanie wiedzy teoretycznej z różnych źródeł. Bardzo ważne byś jednak nie wpadł w pułapkę “wiecznego studenta”. Ja najwięcej nauczyłem się przeprowadzając swoją pierwszą inwestycję na rynku w Katowicach. Popełniłem kilka błędów, które kosztowały mnie kilka tysięcy złotych zysku. Co prawda cały czas staram się przyswajać wiedzę z różnych źródeł, głównie z książek. Ale wszystko to byłoby tylko pustym pochłanianiem wiedzy bez wprowadzania jej w życie. Zawsze staram się, czytając jakąś publikację wyciągać coś co mógłbym od razu wdrożyć w życie. Istnieje wiele źródeł wiedzy traktujących o nieruchomościach. Więcej na ten temat pisałem w artykule: „Sprawdzone źródła wiedzy o inwestowaniu w nieruchomości”. Zachęcam Cię do lektury, jeżeli nie wiesz od czego zacząć.

Poszukiwanie nowych rozwiązań

Dobrego inwestora cechuje myślenie nieszablonowe. Panuje teraz moda na flipowanie czy tworzenie gotowców inwestycyjnych z dużą ilością pokoi. Bardzo podziwiam tych, którzy odnajdują w całym tym zamieszaniu swoją drogę i inwestują nieszablonowo. Ja staram się obserwować jak to wygląda w bardziej rozwiniętych krajach niż Polska. Myślę, że kurczowe trzymanie się jednej strategii nie przynosi ponadprzeciętnych zysków z inwestycji. Dobrze jest dywersyfikować. Ale żeby dywersyfikować, trzeba mieć odpowiedni zasób wiedzy i umiejętności. Analiza tego, jak zachowywały się rynki nieruchomości w innych krajach daje szerszy pogląd na daną sytuację. Zachęcam Cię do tego byś wyszedł poza schematy i postarał się poszukać własnej drogi. Takiej, która w stu procentach będzie odpowiadać Tobie i Twoim wartościom.

Ciągła analiza rynku na którym działasz

Podstawą wszystkich udanych transakcji na rynku nieruchomości jest wiedza o miejscu przeprowadzanej inwestycji. Powinno Ci wejść w krew codzienne sprawdzanie portali z ogłoszeniami dotyczącymi nieruchomości na Twoim rynku. Jednak na samym sprawdzaniu ogłoszeń nie powinieneś poprzestać. W skład dobrej analizy wchodzi również śledzenie trendów i “przebywanie” na rynku. Jeżeli masz wolny czas, zamiast oglądać kolejny odcinek “Gry o Tron” wyjdź na zewnątrz i poobserwuj okolice. Wybierz się na spacer i zwróć uwagę na to czy dana okolica jest dobrze zaopatrzona w usługi i sklepy z materiałami codziennego użytku. Minusem nowych inwestycji deweloperskich jest to, że są one budowane na obrzeżach miast, gdzie infrastruktura nie jest jeszcze dobrze rozbudowana i brakuje np. sklepów spożywczych czy lekarzy.

Mówienie o tym co się robi

Kiedy zakładałem tego bloga miałem dwie myśli przewodnie. Pierwszą z nich było dzielenie się z innymi moją wiedzą i zdobywanym doświadczeniem. Druga myśl była związana już z osobistym celem była taka, że skoro jestem za granicą i chcę inwestować w Polsce muszę jakoś dotrzeć do potencjalnych współpracowników. Teraz kiedy, ktoś znajomy mnie widzi od razu wie czym się zajmuje. Tobie radzę to samo. Mów wszystkim dookoła, że inwestujesz na rynku nieruchomości. Gwarantuję Ci, że siła networkingu jest na tym rynku nie do przecenienia. Dodatkowo właśnie ogłaszanie wszem i wobec tego czym się zajmujesz pomoże Ci zbudować wartościowe relacje czy to z pośrednikami, czy z dostarczycielami okazji inwestycyjnych. Napisz proszę w komentarzu na jakim rynku inwestujesz. Być może przeczyta to ktoś, kto będzie zainteresowany współpracą właśnie z Tobą.

Ciągłe powiększanie swojej siatki kontaktów

Nigdy nie wiesz z której strony wpadnie Ci okazja inwestycyjna. Ten punkt jest mocno powiązany z tym powyżej. Staraj się ciągle dążyć do powiększania swojej sieci kontaktów na rynku nieruchomości. Być może warto byłoby wyrobić sobie wizytówkę i rozdawać przy każdej nadarzającej się okazji? Networking jest bardzo ważny. Nie jesteś wstanie ogarniać samemu wszystkich nadarzających się okazji oraz znać się na wszystkim. Bardzo często Twoje moce przerobowe będą w danym momencie zablokowane. Oddaj wtedy swoją okazję zaprzyjaźnionemu inwestorowi. Gwarantuję Ci, że takie rzeczy wrócą do Ciebie ze zdwojoną siłą. Pojawiaj się w wielu miejscach. Nie ważne czy są to płatne konferencje, czy śniadania inwestorów. Wszędzie gdzie są inni ludzie podzielający Twoją pasję i zainteresowanie masz szansę odnaleźć bratnią duszę i być może rozpocząć fantastyczną znajomość. Inwestowanie w nieruchomości to sport drużynowy. Zadbaj więc o to by przed wyruszeniem w drogę zebrać odpowiednią drużynę. Więcej o tym kogo będziesz potrzebować w swoim zespole inwestorskim pisałem już w artykule pt. “Super umysł inwestora – kogo potrzebujesz by skutecznie inwestować w nieruchomości”

Okazja do spotkania

Doskonale w dzisiejszy temat wpisuje się fakt, że będę miał krótkie wystąpienie na wydarzeniu Maraton WIWN Dogrywka w Łodzi dnia 10 czerwca. Będzie fajna okazja by spotkać się i porozmawiać. Gorąco zachęcam Cię do obecności na tym wydarzeniu. Nie mam żadnych korzyści z reklamowania go. Po prostu myślę, że jest to bardzo fajna okazja by nabrać motywacji i poznać ludzi z branży nieruchomości. Jeżeli będziesz na miejscu podejdź proszę i przybij piątkę. Chętnie porozmawiam z Tobą na tematy związane z inwestowaniem w nieruchomości. Moje wystąpienie będzie o inwestowaniu na odległość. Poznasz trochę sposób w jaki możesz inwestować będąc poza granicami Polski. Nie miej obaw podejść i pogadać. Na pewno znajdę czas by z Tobą porozmawiać.

Podsumowanie

Warto wyrabiać w sobie pozytywne nawyki. Na rynku liczy się każda przewaga. Postaraj się wyrobić w sobie chociaż pozytywne nastawienie i chęć nawiązywania relacji z innymi osobami na Twoim lokalnym rynku nieruchomości. Ciesze się, że jesteś czytelnikiem mojego bloga. Zachęcam Cię do komentowania i wyrażania swojej opinii na dany temat na stronie lub na stronie bloga flipdesign na facebooku. Na wszystkie komentarze odpowiadam osobiście w przeciągu 24h. Dziękuję Ci za to, że dotrwałeś do tego miejsca i mam nadzieję, że się spotkamy osobiście na Maratonie w Łodzi 10 Czerwca. Do zobaczenia!

Artykuł Nawyki skutecznego inwestora na rynku nieruchomości pochodzi z serwisu FlipDesign.

]]>
http://flipdesign.pl/nawyki-skutecznego-inwestora-na-rynku-nieruchomosci/feed/ 0 768
Błędy początkującego inwestora – jak uniknąć 7 grzechów głównych ? http://flipdesign.pl/bledy-poczatkujacego-inwestora/ http://flipdesign.pl/bledy-poczatkujacego-inwestora/#comments Tue, 22 May 2018 17:00:37 +0000 http://flipdesign.pl/?p=620 Czy chcesz poznać jakie są typowe błędy początkującego inwestora na rynku nieruchomości? Dzisiejszy wpis będzie właśnie o tym, jak postarać się by Twoja pierwsza inwestycja nie była tą ostatnią. Nie ukrywam, że artykuł kierowany będzie głównie do osób zaczynających swoją przygodę z nieruchomościami.

Artykuł Błędy początkującego inwestora – jak uniknąć 7 grzechów głównych ? pochodzi z serwisu FlipDesign.

]]>
Czy chcesz poznać jakie są typowe błędy początkującego inwestora na rynku nieruchomości? Dzisiejszy wpis będzie właśnie o tym, jak postarać się by Twoja pierwsza inwestycja nie była tą ostatnią. Nie ukrywam, że artykuł kierowany będzie głównie do osób zaczynających swoją przygodę z nieruchomościami. Jestem jednak przekonany, że nawet jeżeli masz już za sobą pierwsze transakcje na rynku, znajdziesz tutaj też coś ciekawego dla siebie. Gdyby się zdarzyło tak, że masz już za sobą pierwszą transakcję. Bardzo Cię proszę, abyś po lekturze tego artykułu w komentarzu napisał jakie błędy Ty popełniłeś zaczynając swoją przygodę na rynku nieruchomości. Nie skupiam się w tym wpisie tylko na wymienianiu typowych błędów początkujących inwestorów. Pokazuję gotowe rozwiązania i sposoby na to by tych pomyłek uniknąć. Przejdźmy więc do rzeczy.

Jakie są typowe błędy początkującego inwestora?

Ze swoich spotkań i rozmów z innymi początkującymi inwestorami oraz z własnych doświadczeń. Udało mi się wyróżnić 7 grzechów głównych początkującego inwestora na rynku nieruchomości. Są to typowe błędy początkującego inwestora, które w dyskusjach z innymi inwestorami powtarzały się najczęściej. Typowe błędy początkującego inwestora to:

  • Niepełna wiedza na temat rynku na którym inwestujesz
  • Niewystarczająca wiedza dotycząca procesu inwestycyjnego
  • Niedokładne obliczenia dotyczące opłacalności inwestycji
  • Za słaba analiza kupowanej nieruchomości
  • Niedoszacowanie kosztów ulepszeń/remontu
  • Źle dobrane finansowanie inwestycji
  • Patrzenie przez pryzmat własnych preferencji i upodobań

Słaba analiza kupowanej nieruchomości

Z reguły mieszkanie kupujemy raz w życiu. W większości przypadków w grę wchodzą bardzo duże pieniądze. Niejednokrotnie są to oszczędności całej rodziny. Nie powinien więc dziwić fakt, że z momentem zakupu nieruchomości związane są wielkie emocje. Obojętne, czy jest to Twoja nieruchomość w której zamierzasz zamieszkać wraz z rodziną, czy pierwsza nieruchomość pod inwestycje. Zawsze będzie towarzyszyła Ci bardzo duża ekscytacja. Wraz z przeprowadzaniem kolejnych transakcji nabierzesz “grubej skóry” i będziesz podchodzić do całego wydarzenia z większym opanowaniem.

Podstawową kwestią, która mnie zastanawiała jako początkującego inwestora było to, jak dobrze ocenić wartość danej nieruchomości mając tak na prawdę do dyspozycji tylko jeden termin na oglądanie danego miejsca (skończyło się na tym, że swoją pierwszą nieruchomość zakupiłem nie będąc na niej fizycznie ani razu). Musisz dokładnie przeanalizować kupowaną nieruchomość. Analiza mikro danej nieruchomości związana jest z jej stanem technicznym i prawnym. Zwróć uwagę na to, co jest zapisane w księdze wieczystej. Jeżeli nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej, dopilnuj by ją założono w momencie w którym, będziesz podpisywać akt notarialny przeniesienia własności. Sprawdź stan prawny min. czy na danym adresie nie są zameldowane jakieś inne osoby fizyczne czy jednostki prawne np. działalności gospodarcze.

Sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości jest bardzo ważne. Musisz wiedzieć ile dokładnie będziesz musiał włożyć środków by doprowadzić dane miejsce do zakładanego stanu. Sprawdzanie równości ścian i podłóg oraz stanu technicznego okien i urządzeń grzewczych to absolutne minimum.

Jak ustrzec się przed słabym analizowaniem kupowanej nieruchomości? Możesz poszukać znajomego pośrednika lub inwestora, który ma wiedzę o lokalnym rynku i podpowie Ci czy dobrze inwestujesz swoje środki. Samemu też zadbaj o to, by zdobyć odpowiednią wiedzę związaną z analizą mikro danej nieruchomości. Przydatny może okazać się wpis “Analiza mikro i makro Twojej nieruchomości pod inwestycję.” Oglądaj jak największą ilość nieruchomości na Twoim lokalnym rynku. W taki sposób najszybciej zdobędziesz wiedzę na temat cen nieruchomości i będziesz mógł skuteczniej inwestować swoje środki. Słaba analiza kupowanej nieruchomości jest ściśle powiązana z następnym typowym błędem popełnianym przez początkującego inwestora na rynku nieruchomości.

Niepełna wiedza na temat rynku na którym inwestujesz

Jestem zwolennikiem inwestowania w miejscu, które dobrze znam. Nawet nie myślę o inwestowaniu tam gdzie obecnie panuje moda bo np. najem krótkoterminowy się opłaca. Sam inwestuję na Śląsku bo spędziłem tutaj całe dzieciństwo, lata szkoły średniej oraz czasy studenckie. Znam aglomerację śląską i nie mam w planach ekspansji poza tereny, które dobrze znam. Być może kiedyś, kiedy zmienię miejsce zamieszkania i powrócę do Polski w rejony inne niż Śląsk, zastanowię się nad innymi lokalizacjami. Póki co, mieszkam za granicą i inwestuję tam gdzie mam zbudowaną siatkę kontaktów, która pomaga mi przy moich inwestycjach głównie obecnością w danym miejscu i czasie.

Ważna jest ocena okolicy w jakiej znajduje się nieruchomość, którą chcesz kupić. Łatwiej Ci będzie sprzedać dom czy mieszkanie w wysoce cenionej dzielnicy przez mieszkańców danego miasta, którzy będą również skłonni zapłacić więcej pieniędzy za możliwość mieszkania w miejscu dobrze skomunikowanym i z dostępem do różnego rodzaju punktów usługowych. Uważaj tylko byś analizę makro okolicy przeprowadzał pod względem Twojej strategii inwestycyjnej. Inaczej będziesz oceniał okolicę dla mieszkania przeznaczonego dla rodziny z dzieckiem, a inaczej dla singla czy studenta. Inne cechy nieruchomości będą miały kluczowe znaczenie dla rodziny, a inne dla mieszkania pod wynajem na pokoje dla studentów.

Jak dobrze zbadać Twój lokalny rynek? Odsyłam Cię do artykułów “Badanie rynku nieruchomości – czyli jak dobrze zbadać rynek?” oraz “Gdzie powinieneś kupić swoją pierwszą nieruchomość pod inwestycję?” We wspomnianych tekstach dosyć dogłębnie przedstawiłem to, jak powinieneś podejść do badania atrakcyjności okolicy Twojej nieruchomości.

Niewystarczająca wiedza dotycząca procesu inwestycyjnego

Wiedza jest kluczem do sukcesu. Nie pieniądze ale wiedza odróżnia inwestora dobrego i skutecznego w swoich działaniach od tego, który sobie nie radzi na rynku. Musisz znać cały proces inwestycyjny zanim zdecydujesz się zainwestować swoje pieniądze. Prześledź krok po kroku jak wygląda typowa transakcja na rynku nieruchomości. Przeanalizuj każdy element i przygotuj sobie odpowiednie dokumenty. Zaplanuj wszystko dobrze w ramach czasowych. Wiedz, że np. nie każdy notariusz ma wszystkie terminy wolne. Jeżeli masz swojego to dobrze, pewnie nie będziesz mieć problemów z umówieniem się “na już”. Jeżeli jednak zaczynasz dopiero i działasz na dużym rynku dowiedz się odpowiednio wcześniej o dostępności danego notariusza.

Zresztą dobry notariusz lub radca prawny to jedna z kluczowych osób, które powinny znaleźć się w Twoim zespole “specjalistów”. O tym jak stworzyć sobie taki zespół i kogo powinien zawierać pisałem w artykule pt. “Super umysł inwestora – kogo potrzebujesz by skutecznie inwestować na rynku nieruchomości?”. Odsyłam Cię do tamtej lektury dowiesz się z niej wielu ciekawych rzeczy.

Jak uchronić się przed niewiedzą nt. procesu inwestycyjnego? Czytaj, pytaj i uczęszczaj na lokalnych wydarzeniach związanych z branżą nieruchomości. Staraj się nawiązywać kontakty, tak by móc stworzyć swój super umysł inwestora na rynku nieruchomości. Dobrym wyjściem, jeżeli jeszcze nie przeprowadziłeś żadnej transakcji może być uczestnictwo w jednym ze szkoleń dostępnych na naszym rynku. Wiem, że w większości przypadków są to szkolenia na tyle merytoryczne, że powinny usystematyzować Twoją wiedzę związaną z nieruchomościami i dostarczyć Ci niezbędnych narzędzi byś mógł zacząć inwestować.

Niedokładne obliczenia dotyczące opłacalności inwestycji

To może być coś, co położy Twoją inwestycję już na starcie. Pamiętam jak wielokrotnie sprawdzałem obliczenia związane z moją pierwszą inwestycją (swoją drogą pokryły się prawie idealnie z rezultatem inwestycji). Dodatkowo podzieliłem się swoimi obliczeniami z innym inwestorem działającym na lokalnym rynku. Pozwoliło mi to skonfrontować moje założenia z założeniami osoby, która już przeprowadziła kilka transakcji w Katowicach.

Swój arkusz do analizy opłacalności inwestycji przedstawię w innym wpisie. Tutaj jednak przedstawię Ci pokrótce to na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę obliczając swój zwrot z inwestycji. W zależności od strategii jaką przyjąłeś koszty związane z zakupem nieruchomości w większości przypadków będą zawsze takie same. Musisz wiedzieć co się na nie składa. Takie pojęcia jak taksa notarialna czy podatek PCC nie powinny być Ci obce. Jeżeli są, wróć do punktu związanego z brakiem wiedzy i postaraj się to naprawić.

Bardzo ważne znaczenie w obliczeniach mają zakładane ramy czasowe Twojej inwestycji. Przy flipowaniu mieszkania, czynsz za 2 miesiące zwłoki może oznaczać koszty rzędu 1000 zł i więcej. Jeżeli jesteś początkującym inwestorem i nigdy nie przeprowadzałeś remontu na mieszkaniu pod inwestycję. To zawsze zakładaj dłuższy czas niż to zwykle bywa dla tego typu prac. Opóźnienia związane np. z późniejszą dostawą materiałów niezbędnych przy remoncie mogą odbić się znacząco na Twoim zwrocie z inwestycji.

Jak ustrzec się przed błędem złych obliczeń? Licz, licz i jeszcze raz licz. To powinno Ci wejść w nawyk. Wykonuj przykładowe obliczenia dla mieszkań z ogłoszeń w internecie. Konfrontuj je z innymi inwestorami. Jeżeli już dojdzie faktycznie do momentu, kiedy to będziesz zastanawiać się nad zakupem danej nieruchomości. Skontaktuj się z innym inwestorem i pokaż mu swoje wyliczenia. Czasami spojrzenie drugiej pary oczu może pokazać Ci rzeczy, których Ty na pierwszy rzut oka nie brałeś pod uwagę.

Twój arkusz do obliczeń powinien zawierać koszty związane zarówno z przygotowaniem transakcji zakupu nieruchomości, jak i z samym przeprowadzeniem, obsługą oraz wyjściem z inwestycji. Poświęć trochę czasu na przygotowanie sobie takiego arkusza. Staraj się nie komplikować sobie tego za bardzo.

Niedoszacowanie kosztów remontu/ulepszeń

Bardzo częstym błędem jest nieodpowiednie oszacowanie kosztów związanych z doprowadzeniem mieszkania do stanu zakładanego przez inwestora. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest w większości przypadków brak doświadczenia związanego z remontowaniem mieszkań i pracami wykończeniowymi. Skąd Ty jako początkujący inwestor masz wiedzieć ile kosztuje wymiana elektryki w całym mieszkaniu, czy pomalowanie x metrów ścian? Nie codziennie przecież zdarza Ci się wykonywanie prac remontowo-budowlanych. Druga bardzo ważna rzecz jest taka, że potrzeba bardzo dużego doświadczenia by móc już na pierwszych oględzinach mieszkania stwierdzić co będzie do zrobienia. Znajomość zagadnień prawa budowlanego i tego co można, a czego nie jest kluczowa w powodzeniu niektórych inwestycji.

Jak dobrze oszacować koszt doprowadzenia nieruchomości do zakładanego stanu? Otóż nie ma tutaj innej drogi niż skontaktowanie się z ekipami remontowymi i poproszenie o cennik prac wykończeniowych. Skontaktuj się z kilkoma ekipami remontowymi i poproś o wycenę. Da Ci to ogólny pogląd na sytuację. Dzisiaj już większość ekip remontowych dysponuje cennikiem za metr bieżący danej usługi. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć ile powinny kosztować prace związane z ulepszeniem danej nieruchomości.

Już podczas etapu wstępnej analizy, posiadając rzut mieszkania/domu powinieneś wiedzieć co chcesz osiągnąć i w jaki sposób. sprawdź czy Twoje założenia są możliwe do wykonania konsultując to ze znajomym inwestorem lub budowlańcem. Inwestowanie w nieruchomości to sport drużynowy. Dlatego dobrze gdybyś posiadał w swoim zespole inwestorskim osobę, która zna się na prawie budowlanym lub chociaż potrafi lepiej niż Ty ocenić zakres i koszt prac remontowych w mieszkaniu czy domu.

Źle dobrane źródło finansowania Twojej inwestycji

Jest wiele sposobów na sfinansowanie Twojej inwestycji. Wbrew pozorom najlepsi inwestorzy bardzo rzadko wykorzystują swoje środki finansowe. Po przeprowadzeniu kilku inwestycji własne oszczędności się kończą i banki nie chcą już udzielać kredytów hipotecznych. Do bardziej zaawansowanych metod finansowania inwestycji na rynku nieruchomości przy jednoczesnym ograniczeniu własnego wkładu kapitałowego należą min. rozłożenie płatności w czasie lub całkowite przeniesienie jej na sprzedającego, spółka celowa zakładana w celu sfinansowania inwestycji czy zakup z przeniesieniem własności na inwestora kapitałowego.

Dobrze dobranie źródła finansowania ma kluczowe znaczenie w powodzeniu inwestycji. Staraj się angażować jak najmniej swojego kapitału. Myśl o pieniądzach tylko jak o zasobie, który wcale nie musi pochodzić od Ciebie. Jest to środek do realizacji Twojego celu.

Jak dobrze dobierać źródło finansowania? Każde źródło dające Ci większą stopę zwrotu od poprzedniego będzie lepsze. Szukaj kreatywnych rozwiązań angażujących jak najmniej Twojego kapitału. Postaraj się nawiązać więzi z dobrym doradcą finansowym lub innymi inwestorami chcącymi zainwestować swój kapitał u Ciebie. poszukaj najpierw wśród znajomych i rodziny. To powinien być pierwszy kierunek. Wszyscy chcemy robić interesy przede wszystkim z ludźmi, których znamy.

Patrzenie przez pryzmat własnych preferencji i upodobań

Chyba najtrudniejsza do przezwyciężenia przeszkoda. Największym błędem, jaki możesz zrobić realizując inwestycję jest przygotowanie jej “pod siebie”. To co podoba się Tobie nie musi podobać się innym. Ba, bardzo często jest zupełnie odwrotnie. Pamiętam, jak na mojej pierwszej inwestycji miałem dosyć oryginalne płytki w łazience zaproponowane przez architekt, z którą wtedy współpracowałem. Wielu moim znajomym i najbliższym nie podobały się te płytki. Szczerze mówiąc, to sam nie byłem do nich przekonany. Zdecydowałem się jednak zaufać osobie, której zapłaciłem by zaprojektowała mi wygląd mieszkania i dobrała odpowiednie materiały wykończeniowe.

Jak wielkim zaskoczeniem okazał się fakt, że klientka kupująca mieszkanie, jako jedną z głównych zalet wskazała właśnie te płytki w łazience. To pokazuje, jak bardzo my ludzie różnimy się od siebie i to co podoba się jednym, wcale nie musi podobać się drugim.

Jak ustrzec się przed pokusą podążania za własnymi preferencjami i upodobaniami? Mi bardzo pomaga współpraca z architektem wnętrz oraz ścisłe trzymanie się tabelki z wyliczeniami. Mając takie dwa drogowskazy niejako usypiam własną pokusę ingerencji w wygląd wnętrza i po prostu staram się wykonać swoją robotę jako inwestor jak najlepiej. Ja zajmuje się wyszukiwaniem okazji inwestycyjnych i analizowaniem możliwości inwestycyjnych, a rzeczy związane z wystrojem wnętrz zostawiam specjalistom w tej dziedzinie.

Podsumowanie

Przedstawione wyżej błędy początkującego inwestora są najczęściej pojawiającymi się na starcie przygody z nieruchomościami. Człowiek uczy się na błędach. Staraj się robić to samo, z zastrzeżeniem byś unikał błędów swoich poprzedników. Sam jestem początkującym inwestorem i wiem jak wiele nauki jeszcze przede mną. W dzisiejszym artykule postarałem się zebrać to co najczęściej słyszę od ludzi zaczynających swoją przygodę z nieruchomościami. W następnym artykule dowiesz się jakie nawyki powinieneś przyswoić, jeżeli chcesz skutecznie inwestować na rynku nieruchomości.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jako pierwszy o tym kiedy opublikuję następny wpis, zapisz się proszę na newsletter tego bloga. Będę informował Cię na bieżąco o nowościach na tej stronie i o wynikach moich inwestycji. Jeżeli sądzisz, że ten tekst może pomóc komuś z Twoich znajomych. Podziel się nim proszę z innymi poprzez podesłanie im linka do bloga lub udostępnienie artykułu na Twojej tablicy facebook. To pozwoli mi zwiększyć zasięg mojego bloga i dotrzeć z przydatną wiedzą do szerszej ilości ludzi.

Na koniec tradycyjnie bardzo Ci dziękuję za wspólnie spędzony czas i zachęcam Cię do zadawania pytań w komentarzach pod tym tekstem. Jestem ciekaw jakie błędy Ty popełniłeś inwestując w swoją pierwszą nieruchomość. Napisz proszę o tym w komentarzu. Na wszystkie komentarze odpowiadam osobiście. Jeżeli sądzisz, że ten artykuł może pomóc komuś z Twoich bliskich. Udostępnij proszę link do tego wpisu zainteresowanym osobom. Dzięki Tobie będę mógł dotrzeć do większej ilości osób zainteresowanych tematem inwestowania na rynku nieruchomości. Życzę Ci wszystkiego co najlepsze i skutecznego realizowania swoich celów inwestycyjnych. Cześć!

Artykuł Błędy początkującego inwestora – jak uniknąć 7 grzechów głównych ? pochodzi z serwisu FlipDesign.

]]>
http://flipdesign.pl/bledy-poczatkujacego-inwestora/feed/ 2 620