Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach

Na wstępie chciałem postawić tezę, że możesz dobrze sprzedać swoją nieruchomość bez udziału pośrednika. Pewnie niektórzy zaraz mnie zlinczują w komentarzach. Jak to!? Co ty mówisz Daniel! Jednak zanim zaczniesz wylewać swoje żale, zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu. Pokażę Ci jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach. Zacznijmy więc podróż w świat sprzedaży i kreowania dobrego wizerunku.

Jest kilka umiejętności w życiu, które każdy z nas inwestorów powinien sobie przyswoić. Zaczynając od odpowiedniego budowania więzi, na negocjacjach i sprzedaży kończąc. Dzisiaj chciałem Ci pokazać kilka przydatnych rzeczy, które pomogą Ci skuteczniej prezentować swoją ofertę potencjalnemu nabywcy. Dzięki temu będziesz skuteczniej finalizować swoje inwestycje. Nie ma tutaj znaczenia czy Twoją strategią jest flipowanie, czy inwestycja w najem długoterminowy. Jeżeli zaaplikujesz sobie jedną z tych rzeczy będziesz o krok bliżej do swojej upragnionej wolności finansowej.

Poznaj swoją grupę docelową

Zaprzyjaźnij się z myślą o tym, że inwestując w nieruchomości nie służysz sobie, służysz innym. Twoją misją powinno być dostarczanie jak najdogodniejszego miejsca do życia przyszłemu użytkownikowi. Jak chcesz to zrobić, nie wkładając odpowiednio dużego wysiłku w poznanie potrzeb i pragnień Twojego klienta? Poświęć trochę czasu i “wejdź w buty” osoby do której kierujesz swoją ofertę. Nie ma tutaj znaczenia Twoja strategia. Wiesz dlaczego? Bo na nic zdadzą Ci się wszystkie zabiegi, jeżeli koniec końców nieruchomość którą przygotowujesz nie trafi w potrzeby Twojego nabywcy. Nie mając dobrze określonej grupy docelowej. Będziesz przeprowadzał cały proces inwestycyjny tak, jakby ktoś nałożył Ci zabrudzone okulary przeciwsłoneczne na nos i kazał cieszyć się pięknymi widokami na plaży w Kołobrzegu. Jeżeli dobrze odrobisz swoje zadanie domowe i odpowiednio zbadasz swoją grupę docelową. Ułatwisz sobie wiele decyzji, które będziesz podejmować każdego dnia inwestując na rynku nieruchomości.

Żeby nie być gołosłownym podam Ci swoją sytuację. Remontując mieszkanie w Katowicach (którym możesz przeczytać więcej tutaj . Od samego początku wiedziałem kto jest moją grupą docelową. Mieszkanie znajdowało się na 11 piętrze budynku w dzielnicy Tysiąclecie. Piękny widok z okna na Katowicki Spodek i panoramę miasta. Doskonała komunikacja do centrum i wyjazd na autostrady. Celowałem w młodych dobrze zarabiających ludzi. Nie celowałem w rodziny z dziećmi. Wiedziałem, że jest to bardzo prestiżowe miejsce do mieszkania w Katowicach. Nie twierdzę, że rodziny z dziećmi nie wybierają tej okolicy. Wręcz przeciwnie! Jest do również doskonała lokalizacja dla rodzin z dziećmi. Bliskość ośrodków edukacji i infrastruktura sprawiają, że również rodziny dobrze się tam czują. Jednak w tym konkretnym przypadku chciałem przygotować produkt dla doskonale radzących sobie w życiu singli.

Wiele decyzji podczas remontu było podyktowanych takim właśnie podejściem, min. prysznic zamiast wanny. Dzięki temu, że miałem jasno określoną grupę docelową mogłem skupić się na jak najlepszym zaspokojeniu ich potrzeb i podporządkowałem swojej grupie docelowej projekt i wyposażenie lokalu. Jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach? Dobrze poznać swoją grupę docelową.

Sprzedawaj nie miejsce, a uczucie z tym miejscem związane

Zdumiewające jest to, jak wielu z nas inwestorów skupia się na cyferkach. Pomijamy fakt, że po drugiej stronie jest żywa osoba. Mająca swoje marzenia i pragnienia. Ileż to razy widziałem ogłoszenia nieruchomości ze zdjęciami wiszącymi na ścianiem które jednoznacznie pokazywały kto mieszka w danym miejscu. Jeżeli przygotowujesz mieszkanie od zera nie będziesz mieć tego problemu. Jeżeli jednak sprzedajesz mieszkanie, obecnie zamieszkałe przez lokatorów postaraj się jak najbardziej “zneutralizować” pobyt dotychczasowych właścicieli do minimum. Robiąc zdjęcia pozbądź się rzeczy, które jednoznacznie mogą kojarzyć się z innymi osobnikami zamieszkującymi dane miejsce. Jeżeli chcesz wynająć pokój zadbaj o to by był on schludny i nie posiadał śladów zamieszkiwania przez kogoś innego.

Ciągle ponad 50% ogłoszeń w internecie traci znacząco na tym, że posiada nieodpowiednio przygotowane ogłoszenie sprzedaży. Takie przedstawienie oferty , które nie sprzedaje uczucia związanego z mieszkaniem w danym miejscu, a samo miejsce. Nie ma nic wspólnego z oferowaniem realnej wartości przeglądającym ogłoszenia. Tak wiele ogłoszeń przywiązuje uwagę tylko i wyłącznie do wyposażenia mieszkania. Czy nie równie ważna, albo i ważniejsza jest cała okolica mikro i makro danej nieruchomości? Wystawiając swoje ogłoszenie na portalu internetowym postaraj się jak najbardziej poruszyć mentalnie osobę poświęcającą czas na to, by przeczytać Twoje ogłoszenie. Zacznij od dobrych zdjęć i rzetelnego opisu mieszkania. Zakończ opisem okolicy i korzyści płynących z mieszkania w danym miejscu. Staraj się środkami przekazu dostępnymi na portalach ogłoszeniowych pokazać uczucie związane z mieszkaniem/nabyciem Twojej nieruchomości. Jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach? Nie handlować budynkami, a odpowiednio przygotowanymi produktami, które trafiają w potrzeby grupy docelowej.

To co chcesz zaoferować ma drugorzędne znaczenie, ważniejsze są realne potrzeby Twojej grupy docelowej.

Zastanawia mnie czy kiedykolwiek dane Ci było zobaczyć statystyki dotyczące tego jak ludzie wyszukują swoich nieruchomości w internecie? Jakie są najczęściej kupowane lokale w naszym kraju? Jeżeli masz wynieść tylko jedną rzecz na przyszłość z tego tekstu. Chciałbym, by był to właśnie ten punkt. Nigdy nie inwestuj patrząc przez swój pryzmat obejmujący głównie Twoje zakładane zyski i upodobania. Odrób swoje zadanie i dowiedz się czego oczekują Twoj klienci. Informacje, które mogą Ci pomóc znajdziesz na stronie GUSu. Szczególnie polecam Ci dział “Infrastruktura Komunalna. Nieruchomości”. Zachęcam Cię do odwiedzenia tej strony i “przeklikania się” przez odpowiednie dokumenty. Zdziwisz się jak wiele można wyciągnąć ciekawych informacji z tego miejsca. Jeżeli chcesz przygotuję osobny wpis na ten temat. Zostaw komentarz pod tym wpisem z pytaniem związanym z tą tematyką, a ja postaram się jak najlepiej opracować ten temat i podać konkretne przykłady jak ja wykorzystuję takie dane.

Innymi źródłami, które mogą Cię zainteresować są blogi większych portali z ogłoszeniami na rynku nieruchomości. Dla przykładu portal Otodom ma swój dział “Artykuły” znajdziesz tam bardzo dużo przydatnych informacji na temat Polskiego rynku mieszkaniowego. Pozyskane informacje pozwolą Ci bardziej dokładnie przygotowywać swoją ofertę. Będziesz w stanie zbudować portfel nieruchomości lepiej pasujący do obecnych trendów. Dzięki takiemu działaniu łatwiej będzie Ci spełnić oczekiwania klientów na Twoim lokalnym rynku. Przełoży się to na większe zyski z Twoich inwestycji. Jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach? Celować w realne potrzeby swojej grupy docelowej.

Prowadź swój dziennik spotkań

Każdemu zdarzy się czasami, że coś ucieknie z głowy. Radzę Ci prowadzić dziennik spotkań z chętnymi na Twoje nieruchomości. Po każdym spotkaniu/prezentacji zapisz sobie swoje odczucia. Kto był osobą z którą się właśnie widziałeś? Określ profil społeczny. Nic szczególnego, tylko ogólne informacje i uwagi jakie przekazała Ci dana osoba. Podczas rozmowy i prezentacji swojej oferty wyciągaj jak najwięcej informacji zwrotnej. Opisz jak przebiegała rozmowa i jaki był jej skutek. Naucz się słuchać i reagować na potrzeby nabywcy Twojej nieruchomości. Nie koncentruj się tylko i wyłącznie na pozytywnie “domkniętych” spotkaniach. Twoja uwaga powinna powędrować do spotkań nie zakończonych pozytywnie. To właśnie w nieudanych spotkaniach leży wiele informacji. Możesz je później wykorzystać, by stworzyć lepszą ofertę.

Nie ważne tutaj jaką formę przyjmiesz. Wybierz rozwiązanie wygodne Tobie i odpowiadające Twoim preferencjom. Jedni lubią prowadzić swoje notatki cyfrowo, a inni nie wyobrażają sobie życia bez papieru i długopisa. Nie chcę Ci tutaj nic narzucać. Nie musisz tego robić od razu na spotkaniu. Poświęć chwilę czasu przed snem i spisz sobie przebieg swoich spotkań. Nie ważne jak będziesz to robić. Ważne by ten dziennik prowadzić i sumiennie spisywać swoje przemyślenia. Dzięki temu będziesz w posiadaniu kolejnego narzędzia, które pozwoli Ci lepiej dopasować swoją ofertę dla przyszłego nabywcy.
Jak zarabiać więcej na swoich nieruchomościach? Prowadzić notatkina temat swoich spotkań z klientami.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało Ci się wynieść coś pożytecznego z tego artykułu.
Jednym z najlepszych sposobów, aby przekonać innych do swojej nieruchomości, jest użycie uszu i słuchanie tego, co do nas mówią. Jakie ty masz sposoby na uzyskiwanie większych zwrotów ze swoich inwestycji. Podziel się tym w komentarzu. Chętnie poznam nowe sposoby pozwalające maksymalizować zyski.

Jeżeli uważasz, że to co napisałem powyżej jest wartościowe i ktoś z Twoich znajomych może na tym skorzystać. Podziel się tym proszę z innymi poprzez swoje media społecznościowe. Dzięki temu będzie mi łatwiej docierać do większej ilości odbiorców. To tyle na dzisiaj.

Cześć!

Udostępnij to:

Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy.

Spodobał Ci się wpis? Napisz co o tym sądzisz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *