Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Jakim typem inwestora jesteś?

Jest wiele dróg inwestowania w nieruchomości. Możesz zająć się wynajmem krótkoterminowym lub flipowaniem domów. W zależności od tego jakim typem inwestora jesteś jedna droga będzie pasowała do Ciebie bardziej niż inne. Na pocieszenie powiem Ci, że jest miejsce w każdej z tych nisz również dla Ciebie. Jeżeli dopiero zaczynasz, wszystko to może wydawać Ci się straszne i przytłaczające. Bez dobrego planu działania jest ciężko. Na początek bardzo ważne jest odpowiedzenie sobie na pytanie „Jakim typem inwestora jestem?”

Możliwości finansowe i życiowe cele

Określ swoje możliwości finansowe i cele. Celem samym w sobie nie powinno być zarobienie jak największej ilości pieniędzy. To zbyt ogólnikowe podejście. Zamiast tego spróbuj określić oś czasową inwestycji, strategię wyjścia z inwestycji oraz maksymalne ryzyko jakie możesz podjąć. Zasoby finansowe jakimi dysponujesz będą determinowały Twoje podejście. Metody inwestowania będą różne dla osoby z pokaźnym zapleczem w postaci gotówki niż dla osoby, która inwestuje swoje „zaskórniaki”. Zbadaj jak wielkie jest Twoje zaplecze finansowe i ile możesz uzyskać kredytu z banku. Z doświadczenia wiem, że to co myślimy o naszej zdolności kredytowej może diametralnie różnić się od tego ile pieniędzy przydzieli nam bank. Zaplecze finansowe i Twoje cele wskażą Ci to gdzie i jakie nieruchomości możesz brać pod uwagę podczas inwestycji.

Droga inwestora

Po tym jak określisz swoje źródła finansowania rusz swoją drogą inwestora w nieruchomości. Jeżeli dobrze czujesz się w towarzystwie i nawiązywanie nowych kontaktów i znajomości nie jest dla Ciebie problemem możesz poszukać sobie kogoś do współpracy. Jeżeli jesteś typem introwertyka i masz zdolności marketingowe możesz skupić się na budowaniu internetowej sprzedaży za pomocą list mailingowych czy kampanii w mediach społecznościowych. Niezależnie od tego jakim typem człowieka jesteś, musisz umieć generować sobie transakcje oraz kontakty na rynku. Musisz odbyć tę podróż wgłąb siebie i dowiedzieć się jakie są Twoje mocne i słabe strony. Posiadanie wiedzy na ten temat jest dobrym startem i pozwoli Ci przestać kręcić się w kółko.

Wiedza i doświadczenie

Zdobywanie wiedzy i informacji o prawach i działaniu na rynku nieruchomości powinno być dla Ciebie codziennością. Ciągłe dokształcanie się pozwoli Ci skierować swoją uwagę na odpowiednią dla Ciebie ścieżkę. Podczas pierwszych transakcji powinieneś skupić się przede wszystkim na nieustannym gromadzeniu doświadczenia i nauce. Wyciągaj wnioski ze wszystkiego co robisz, by w przyszłości nie powielać tych samych błędów. Za każdym razem kiedy badasz rynek, negocjujesz czy składasz ofertę zakupu nieruchomości wyciągaj nauki na przyszłość. Każda transakcja jest inna i i znajdziesz w niej coś nowego. Im bardziej wyedukowaną osobą jesteś w danym biznesie, tym łatwiej jest Ci stwierdzić co sprawia Ci radość i na czym się znasz najlepiej.

Adaptacja

Pamiętaj, że nieruchomości tylko z nazwy są „nieruchome”. Rynek się ciągle zmienia i ewoluuje. Przyjmij sobie horyzont pół roczny podczas spojrzenia na daną nieruchomość. To ile dana nieruchomość jest warta dzisiaj, za pół roku może już nie mieć większego znaczenia. Nigdy nie przywiązuj się za bardzo do zdania innego inwestora. To co działa na jego rynku u Ciebie może w ogóle nie funkcjonować. Możesz nie dowiedzieć się co działa w Twoim przypadku dopóki tego nie spróbujesz. Pamiętaj jednak by podejmować decyzje głównie w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie.

Zacznij inwestować

Mając określone cele, sposób finansowania, strategię i swoja niszę możesz zabrać się do działania i szukać pierwszej okazji na rynku. Twoja skłonność do ryzyka też będzie odgrywać tutaj znaczącą rolę. Inaczej inwestują osoby lubiące ryzyko i spekulację, a inaczej osoby nastawione na stały bezpieczny dochód. Jeżeli interesuje Cię stały mniejszy przychód poszukuj nieruchomości w dobrych i sprawdzonych lokalizacjach. Jeżeli wyżej stawiasz jednorazowe „złote strzały” może powinieneś rozejrzeć się za nieruchomościami w bardziej spekulacyjnych dzielnicach? Pamiętaj, że na rynku nie ma transakcji pozbawionych ryzyka. Każda nieruchomość jest inna. Jedna jest obarczona mniejszym ryzykiem, a inna większym. Doświadczenie prawidłowe obliczenia i ciągłe działanie pozwolą Ci to ryzyko zredukować do minimum.

Podsumowanie

Na koniec przestroga. Możesz mieć nie wiadomo jak dobry plan i poprawne obliczenia. Rzeczy mogą pójść nie tak jak sobie tego życzysz. Rodzaj nieruchomości jakie dostarcza rynek oraz pojawiające się okazje powinny skłaniać Cię do zmiany planów w odpowiednim momencie. Odnalezienie swojego „Ja” na inwestorskim podwórku nie jest łatwe. Postaraj się odnaleźć swoją niszę w, której będziesz działać. Zawsze lepiej jest być oryginalnym inwestorem niż wskakiwać do basenu pełnego rekinów. Najwięcej sukcesu na tym rynku odnoszą osoby, które same kreują swoją niszę. Im szybciej dowiesz się jakim typem inwestora jesteś, tym szybciej zaczniesz kreować swoją niszę inwestorze.

 

Udostępnij to:

Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy.

Spodobał Ci się wpis? Napisz co o tym sądzisz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *